Eelmisel aastal palus Kalanduse teabekeskus luua nende headele töötajatele ja koostööpartneritele merendusega seotud tekk. Algas põnev aeg, mis sündis haruldasest mustrikirjast inspireeritud Muhu meretekk.
Äsja valminud Ellu sallide Muhu meretekk on leidnud inspiratsiooni omanäolisest mustrigammast. Muhu meretekki on kootud mustrid, mis leitud 1905. aastast saladusliku E. Nõu loodud lapivaibalt, mida kaunistavad harvaesinevate sümbolitega mustrikiri.
Ellu sallide looja Helen Vaks kirjeldab uue sõba saamislugu järgmiselt: „Läbi aegade on meie armsad esiemad tikkinud ja koonud peamiselt lindude ja lillede keelt, ka looma ornamente, aga vähem laevasid ja ankruid. Seetõttu oli minu üllatus väga suur, kui avastasin Muhu lapivaiba, mida ehtisid neli laeva ankrut.“
Helen Vaksa sõnul armastati Eesti saartel kaunistada sõbad ja sallid põhiliselt kaheksakandiga, mis tähendas maagilist õnnetähte ning oli Põhjanaela sümbolina suuna näitajaks. „Rannarahvas lisas sageli kaheksaharuliste tähtede sisse keerukaid ning mitmekihilisi kujundeid – ruute, rombe, kolmnurki, riste. Antud viisil tugevdasid käsitöömeistrid justkui veelgi mustrite väge, kaitsmaks kandjaid, kes pidid isepäise mereeluga igapäevaselt rinda pistma,“ ütleb Vaks. „See on hea näide kuidas vanasti olid kõik omavahel seotud ja kuidas loodusel ja eluolul oli oma osa iga piirkonna käsitöö eripärade kujunemisel. Eks see selgitab ka arhiivist leitud lapivaiba nelja ankru sündimislugu,“ lisab Helen Vaks, kelle südameasjaks on au sees hoida sõba kandmise traditsioon ning Eesti mustrid.
Muhu mereteki autor Vaks peab põnevaks mitte ainult rahvusliku käsitöötraditsioonidega seotud märke ja valmistamise tavasid, vaid ka värve. Tema sõnul kõnelevad Ellu sallide Mereteki sinine ning must toon taaskord kauni loo ühe paikkonna omapärast: “Ehkki siniseid õisi leidub paljudel taimedel, on lõnga külge sinist karva andvaid taimi vähe. Eestis ning ka ülejäänud Euroopas kasvab looduslikult vaid pea üksainus taim, millega sai ka muistsel ajal hõlpsasti kõikvõimalikke siniseid värve saavutada – sinerõigas. Muhu saar oli nendest vähestest piirkondadest, kus antud haruldus juuri ajas,” räägib Helen Vaks. Ta lisab: „Sama on Muhu musta tooniga. Saadakse seda mustjatest kadakamarjadest, mida külvab emake loodus ohtralt just Muhu saarele.“
Ellu sallide Muhu meretekk on mõõtudes 70×180 cm ja on valmistatud puuvillasest lõngast. Eesti käsitöötraditsioonidest kantud sõba on võimalik soetada nii internetipoest kui disaini- ja käsitööpoodidest üle Eesti. Rohkem infot ja põnevat lugemist sõbade kohta leiab: www.ellusallid.ee.