Mõned päevad tagasi täitus minu suur unistus. Olin ammu soovinud kohtuda mõne kuldsete kätega meistriga. Ühel päeval see juhtustki. Mardilaadal soetasin oma 5- aastasele tütrele imekaunid Lihula rahvariided. Lihula naised rääkisid, et seelik olla teada-tuntud Maie Roosi tehtud. Tema ise – olin palju pr Roosist kuulnud, lugenud ja näinud tema imelisi tikanteid. Saatsin talle kingituseks oma Ellu salli.
Mõne päeva pärast helistas Maie Roos isiklikult ja tegi “pika pai” minu loomingule. Ma olin väga üllatunud ja liigutatud. Kõne lõppes plaaniga Maiele külla minna. Pikk talv sai mööda ja eelmisel nädalal olingi teel Lihulasse. Päev pr Roosiga oli ütlemata haarav ja ilus, täis vanasid fotoalbumeid, seelikute kavandeid ja lõikelehti. Küll oli põnev sukelduda imelisse tikandimaailma. Kuna iga Ellu sall on seotud oma kandi pärimuste ja ajalooga, siis seda huvitavam oli teada saada veel kuulmata ja lugemata lugusid rahvariiete valmistamisest, Eesti tunnustatud tikkijatest ja nende loomingu sünnist.
Imetlusega kuulasin Maie jutustusi. Maie mäletab ennast juba väikse tüdrukuna vardad või nõel näpus. Parimaks õpetajaks peab ta oma ema Anni ja naabritüdrukut. Põnev oli teada saada kuidas kunagi õige Lihula roosa tarvis kasutati lõngade värvimiseks krepppaberit. Kujutage pilti, kangast aitas muuta tihedaks ja tugevaks kaleviks selle hoidmine leivaahjus ning kastanimunad aitavad tikitud tekkidest ja seelikutest koisid eemal hoida! Ajaloolistest raamatutest ja Maie kogutud arhiividest selgus ka tõsiasi lille ornamentidest kirevate Lihula seelikute kohta. Need olid 30ndatel kootud triibulistena, 1950ndatel kaunistatud tagasihoidlike ruutudega ning oma rikkaliku õiteilu said alles palju aastaid hiljem. Kes soovib sellest kõigest veel rohkem osa saada, lugege raamatut “Lihula lilltikand ja meistrid”.
Soovin südamest jaksu ühele Eesti osavamale tikkimiskunstnikule Maie Roosile luua üha uusi seelikuid. Loodan väga, et tema oskused ja teadmised jõuavad veel paljude inimesteni ning leiavad avaldamist mitmetes raamatutes. Olgem tänulikud Maie loodud pärandile, mida võib näha materjalides, mis kajastavad Eesti rahvariideid.
Armas Maie, tänan Sind selle silma-ja hingeilu eest!
Helen Vaks
Ellu sallied looja