Mõõdud 140 x 200 cm

100% puuvill

Lääne-Eesti saarte tekk

Pöide sõba lugu pärineb Eesti suurima saare – Saaremaa idaküljest, kus veel 20. sajandi algulgi igapäevaselt rahvarõivaid kanti.

Pöide sõba on saanud oma mustri 18.-19. sajandi kirivööst ehk korjatud kirjaga vööst. Vöö valmistamiseks sätiti valmis vöökudumise postile villane ja linane lõim, mis oli täpselt nii pikk kui vöö tulema pidi. Antud ettevalmistust hüüti vöö käärimiseks. Koeks kasutati valdavalt valgeks pleegitatud linast lõnga. Muster oli enamasti geomeetriline, mis tekkis erivärviliste villaste lõngade kokku korjamisel ja mustriks põimisel, mida tunnemegi kirivööna. Vöö kudumise oskus, nagu selle kandminegi, oli laialt levinud.

Kirivöö pidi ulatuma 2-3 korda ümber keha ja pidi hoidma seelikut ning särki. Vöökorrad mähiti kõik üksteise peale, paistma jäi ainult pealmine kord. Vöö ots pisteti vöökordade alla.

Saaremaa vöö eripäraks oli tume koloriit. Kuid selle kõrval tehti ka valge põhja ning punase mustri kirjaga vöösid. Ida-Saaremaa kihelkondade rahvarõivad püüdsid pilku pigem oma lihtsa ja väljapeetud tegumoega. Väärikat ning omanäolist stiili hoiti valdavalt geomeetriliste ornamentide ja valgete toonidega. Seetõttu on Ellu sallide Pöide sõbagi soliidselt hele, mis on omakorda iseloomulik ka kirivöö koelõngade traditsioonilisele värvigammale. Pöide sõba oma helge tooni ja kirivööst stiliseeritud mustriga kannab nüüd edasi saarerahva lugu.